Jak gadać, żeby się dogadać? Czyli o empatycznej komunikacji.
Zapraszamy Was na wyjątkowy cykl warsztatów – 6 spotkań co 2/3 tygodnie po 3 godziny, gdzie w praktyczny sposób chcemy Wam pokazać, na czym polega empatyczna komunikacja, czyli komunikacja oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co w efekcie zaspakaja potrzeby rozmówców. Podejście bazuje na idei komunikacji bez przemocy Marshalla Rosenberga.
Czego doświadczysz na warsztatach:
Warsztat nr 1: Znaczenia porozumieniowych rozróżnień kluczowych, ułatwiających wybór: obserwacje, oceny, uczucia, myśli, potrzeby, strategie, prośby a żądania czy oczekiwania.
Warsztat nr 2: 4 KROKI – narzędzia do budowania świadomości – DEMO i ćwiczenia.
Warsztat nr 3: Empatycznego słuchania.
Warsztat nr 4: Narzędzia, wspierającego empatyczne widzenie innych – DEMO i ćwiczenia.
Warsztat nr 5: Wartościowej informacji zwrotnej.
Warsztat nr 6: Narzędzia, wspierającego widzenie siebie i innych w sytuacjach konfliktowych.
Warsztaty mają charakter praktyczny. Wierzymy, że doświadczenie pomaga nam w osobistej zmianie. Pracujemy w formie DEMO, następnie doświadczamy w dwójkach, trójkach, czasem na forum. Jednocześnie Ty decydujesz czy masz gotowość wziąć udział w ćwiczeniu czy nie. Zbieramy z doświadczeń refleksje. Dzięki temu, mamy więcej jasności co do sensu i znaczenia przekazywanych informacji.
Dla kogo: Jeśli wybierasz rozwijać w swoim życiu:
- obszar relacji ze sobą, czyli: otwartość na siebie, akceptacji wszystkich emocji w miejsce ich tłamszenia czy zalewania nimi siebie lub innych; odpowiedzialność za zadbanie o swoje potrzeby oraz równowagę pomiędzy dbaniem o siebie a dbaniem o innych.
- obszar wspierania innych, czyli empatia do innych, w celu wsparcia drugiej osoby w zrozumieniu jej uczuć i potrzeb.
- obszar relacji z innymi, czyli Twoją gotowość na dawanie i przyjmowanie informacji zwrotnej, otwartości na dialog, oraz rozwiązywanie konfliktów z uwzględnieniem potrzeb wszystkich stron.
Terminy: czwartki: 28.11, 12.12, 09.01, 30.01, 20.02, 13.03, w godz. 17.30-20.30
Gdzie: siedziba Łódzkiej Fundacji "Trampolina", ul. Deca 1, Łódź - Złotno
Cena: 600 zł/ cykl/ os.
Ile osób: min. 6, max. 15 os. - grupa zamknięta
Łódzka Fundacja "Trampolina" zastrzega sobie prawo do przesunięcia bądź odwołania spotkań w momencie, kiedy nie zgłosi się więcej uczestników niż min. liczba - 6 osób.
Sylwetki specjalistek prowadzących warsztaty Empatycznej Komunikacji:
JUSTYNA IWANICZ
Mediatorka i facylitatorka w idei porozumieniowej dr. Marshalla B. Rosenberga. Praktyk IFS, Coachka, Coachka mocnych stron, pasjonatka empatycznej komunikacji. Moja droga z porozumieniem bez przemocy zaczęła się od chęci zmiany komunikacji z moim synem (wtedy 11 lat). Zależało mi, aby nasze relacje były oparte na zaufaniu i aby nie było tylu wybuchów i nerwowości podczas naszych rozmów. Dlatego rozpoczęłam swoją drogę z Porozumieniem bez Przemocy w Fundacji 4Kroki. Idąc na kurs miałam cel poprawienia komunikacji z synem, mężem, zmiany siebie tak aby dbać o innych. A pierwszy kurs skończyłam ze świadomością, że najważniejsze jest zadbać o siebie! Okazać sobie empatię, wysłuchać siebie, uświadomić sobie co jest dla nas ważne w danym momencie, zadbać o swoje zasoby i dopiero wtedy jesteśmy otwarci i gotowi na usłyszenie drugiej osoby. Dziś swoje doświadczenia i wiedzę wykorzystuję do wspierania innych. Mam ogromną wiarę i zaufanie, że uważne słuchanie, empatia potrafią odbudowywać nasze zasoby. Jako mediatorka, praktyczka IFS (Internal Family Systems), coachka wspieram ludzi w różnych sytuacjach życiowych. Od indywidualnego wsparcia w komunikacji po wsparcie w znajdowaniu rozwiązań win-win w konfliktach. Dzielę się z innymi wiedzą o komunikacji empatycznej, wspieram ich poprzez empatyczne sesje i towarzyszę w poznawaniu siebie. Z ciekawością i akceptacją pomagam w nawiązywaniu relacji wewnętrznych i w bardziej świadomym życiu. Pokłady empatii, uważności na siebie i drugiego człowieka, optymizm, a przede wszystkim wiara w ludzi są moimi wewnętrznymi zasobami, z których korzysta świat.
PAULINA PLEWCZYŃSKA
Trenerka komunikacji i empatii. Coachka. Pasjonatka psychologii, uważności, holistycznego rozwoju i pracy z grupami. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego i pedagogiki na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.
Jestem przekonana, że uważne bycie, słuchanie i ciekawość to fundamenty komunikacji. Widzę, jak wiele w świecie naszych relacji może zmienić sposób komunikacji ze sobą i z innymi. Marzy mi się świat, w którym każdy i każda z nas potrafi mówić o swoich emocjach, potrzebach i ma otwartość na emocje i potrzeby innych.
Jestem praktyczką i propagatorką komunikacji opartej na idei Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga. W pracy grupowej i 1 na 1 wspieram w:
- nawiązywaniu pełniejszego kontaktu ze sobą,
- łatwiejszym wyrażaniu siebie,
- rozwijaniu umiejętności empatycznego słuchania innych.
Sama na ścieżce rozwoju osobistego jestem od ponad 12 lat. Mam za sobą terapię własną - indywidualną i grupową. Swoją pracę poddaję superwizji. Mam za sobą wiele kursów i szkoleń, które wzmocniły moje umiejętności pracy z innymi. Nadal się kształcę - obecnie rozpoczynam zaawansowany kurs coachingowy przygotowujący do akredytacji na poziomie PCC.
Zapraszam na mojego bloga rozwojowego - https://www.facebook.com/PaulinaPlewczynska.TrenerCoach.