Terapia Uzależnień od substancji psychoaktywnych
Uzależnienie jest stanem pojawiającym się jako następstwo przyswajania substancji (np. alkohol, nikotyna, kokaina) lub podejmowania czynności (hazard), które początkowo sprawiają przyjemność, lecz z czasem stają się przymusowe i mają negatywny wpływ na codzienne życie i obowiązki, takie jak praca, związek, czy nawet zdrowie. Osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy z utraty kontroli nad swoim zachowaniem i problemów, które sprawia zarówno sobie jak i najbliższym.
Uzależnienie jest postępującym procesem chorobowym polegającym na zdominowaniu psychiki, a często również fizjologii człowieka przez pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej bądź wykonania czynności uznanej za nagradzającą.
Można uzależnić się od wszystkiego, co aktywnie wpływa na nasz mózg. Najczęściej są to substancje (narkotyki, alkohol, leki) bądź czynności (jedzenie, seks, praca, korzystanie z internetu, gry hazardowe, stosowanie przemocy, kupowanie). Zdarza się też, że pojawia się uzależnienie od relacji z drugą osobą, bez której nie wyobrażamy sobie życia.
Każde zachowanie, które pozwala uzyskać nagrodę lub uniknąć psychicznego dyskomfortu może przekształcić się w przymus, może nas uzależnić.
W leczeniu uzależnień najważniejsze jest nastawienie, uznanie istnienia choroby oraz wola i chęć wyzdrowienia. Nie uda się porzucić nałogu bez znalezienia własnej, osobistej motywacji.
Terapia indywidualna osób uzależnionych i nadużywających to wieloetapowy proces leczenia, którego fundamentalną zasadę warunkującą skuteczność stanowi zbudowanie relacji opartej na szczerości, otwartości i zaufaniu pomiędzy terapeutą a pacjentem.
Osoby zmagające się z nałogiem w najbardziej zaawansowanym stadium tworzą własny, iluzoryczny świat, w którym rządzą usprawiedliwienia, zaprzeczanie rzeczywistości. Podczas indywidualnych spotkań z terapeutą każdy ma szansę na nowo nauczyć się życia świadomego, celowego i niezależnego od nałogu.
Często uzależnienie jest objawem skrywanych (często wypieranych) traum. Uzależnieni na nowo budują relacje z otoczeniem, rozmawiają o swoich problemach i sukcesach, pozwalają sobie na kontaktowanie się ze swoimi uczuciami, emocjami. Dzięki coraz większej świadomości siebie mogą sami decydować jaką drogę chcą dla siebie wybrać.
Często zanim dojdzie do pracy terapeutycznej niezbędna jest wobec wielu osób detoksykacja (w przypadku silnego uzależnienia od substancji) czasem przejście terapii w ośrodku stacjonarnym , lub czasowe uczestnictwo w grupie wsparcia dla uzależnionych.
Ofertę psychoterapii uzależnień od substancji psychoaktywnych kierujemy do:
nastolatków (od 16 roku życia) oraz osób dorosłych - spotkania z Olą Kubiak-Salską, Agnieszką Bujakiewicz
dzieci i nastolatków 11l - 19l oraz młodzi dorośli 20l - 30l - spotkania z Oliwią Filipek
Zasady Rezerwacji Wizyt w Łódzkiej Fundacji "Trampolina":
1. Rezerwując wizyty terapeutyczne bądź konsultacje zapoznaj się z Regulaminem rezerwacji wizyt!
2. Pierwsza rezerwacja wizyty u każdego specjalisty musi zostać złożona przez osobę zainteresowaną poprzez kliknięcie w przycisk "Zapisz się"
3. Pierwsza wizyta musi zostać opłacona najpóźniej do godz. 12.00 dnia poprzedzającego wizytę (roboczego) - nieopłacenie wizyty skutkuje automatycznym odwołaniem jej
4. Pierwsza wizyta w poniedziałek musi zostać opłacona do godz. 12.00 w piątek - nieopłacenie wizyty skutkuje automatycznym odwołaniem jej
5. Dzień przed wizytą Fundacja potwierdza drogą smsową każdą osobę umówioną na dany dzień
6. Wizytę można bezpłatnie odwołać do 24h przed wizytą - odwołania po tym czasie skutkują obowiązkiem zapłaty za całą wizytę
W Łódzkiej Fundacji TRAMPOLINA terapię uzależnień od substancji psychoaktywnych prowadzą:
ALEKSANDRA KUBIAK-SALSKA
(osoby dorosłe, nastolatki od 16 r.ż.)
Jestem specjalistką Counsellingu Gestalt (ukończyłam Szkołę Counsellingu Gestalt w Krakowie - marzec 2022r), certyfikowaną specjalistką terapii uzależnień, absolwentką Studium Pracowników Służb Społecznych i Uniwersytetu Łódzkiego (magister pedagogiki resocjalizacycjnej).
Posiadam 24 letni staż pracy. Pierwsze 2 lata jako pracownik socjalny w Szpitalu im. Pirogowa w Łodzi, potem ok. 13 lat w ośrodkach terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenia MONAR.
Obecnie pracuję w Poradni Profilaktyki Leczenia i Terapii Uzależnień w Łodzi z młodzieżą i dorosłymi (realizując wiele programów pomocowych znajdujących się w ofercie Poradni).
Sama odbyłam ok 6 letnią terapię w nurcie Gestalt.
Praca z Drugim człowiekiem ciekawi mnie i inspiruje do rozwoju, uczenia się. Ostatnio wzięłam udział w warsztacie “Ciało i Ucieleśniona obecność w terapii BodyMind Gestalt” z Arye Bursztyn. Ten aspekt pracy: świadoma Obecność i towarzyszenie Drugiemu najbardziej mnie ostatnio porusza i pociąga.
Poza pracą jestem partnerką i mamą dwóch synków. Bardzo lubimy rodzinnie podróżować, smakować, wąchać różne miejsca. Moją największą pasją jest muzyka (śpiewam w Jazzowym Chórze Wytwórni, który istnieje w Łodzi od 10 lat i nadal kocham jeździć na koncerty i chłonąć energię tych co dają MUZYKĘ).
AGNIESZKA BUJAKIEWICZ
(osoby dorosłe, nastolatki od 16 r.ż.)
Jestem socjolożką, Certyfikowaną Specjalistką Psychoterapii Uzależnień, Counsellorką Gestalt. Ukończyłam 3-letnią szkołę w Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie. Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej uczestniczyłam w wielu warsztatach, treningach, szkoleniach zwiększających moje kwalifikacje zawodowe zarówno w obszarze prowadzenia terapii indywidualnej, jak i grupowej.
Odbyłam własną psychoterapię w nurcie Gestalt.
Początek mojej pracy zawodowej i pomagania innym wiąże się z Ośrodkiem Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Łodzi i Ozorkowie, w którym pracowałam z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych indywidualnie i grupowo przez 17 lat. Obecnie pracuję w Szpitalu Psychiatrycznym im. J. Babińskiego w Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Uzależnień, gdzie zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych. Współpracuję także z Prywatnym Ośrodkiem Terapii i Terapii Uzależnień dla Młodzieży „Ku dobremu” w Kudowie-Zdrój.
Pracuję z młodzieżą i osobami dorosłymi głównie w obszarze uzależnień, współuzależnienia. Prowadzę terapię indywidualną, konsultacje dla osób doświadczających problemów w obszarze zachowań, emocji, relacji z innymi osobami, potrzebujących wsparcia w trudnym dla siebie momencie w życiu.
W pracy terapeutycznej bliskie jest mi podejście humanistyczne, psychoterapia Gestalt.
Prywatnie jestem mamą dorosłego już syna oraz nastoletniej córki.
Mam to szczęście, iż moja praca jest moją pasją. Lubię spotkania z ludźmi, towarzyszenie im w samorozwoju. Uwielbiam kontakt z naturą, spacery oraz zwierzęta. Cenię sobie czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół
OLIWIA FILIPEK
(nastolatki w wielu 12l - 18l oraz osoby dorosłe)
Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Łódzkim, na specjalności psychologii rodziny i bliskich związków. Moje wykształcenie w kierunku psychoterapii uzależnień zdobyłam w Fundacji Vis Salutis, gdzie intensywnie pracowałam nad pogłębianiem swoich umiejętności terapeutycznych. Pracuję pod stałą superwizją, co pozwala mi na nieustanny rozwój i doskonalenie mojej praktyki zawodowej.
Posiadam bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą jako psycholog w szkole podstawowej, gdzie udzielałam pomocy psychologiczno-pedagogicznej koncentrując się na wsparciu emocjonalnym oraz wspieraniu rozwoju uczniów. Odbyłam praktyki w Stowarzyszeniu Monar, które pozwoliły mi na zdobycie cennej wiedzy i umiejętności w pracy z osobami uzależnionymi.
Dodatkowo, zdobywałam doświadczenie zawodowe w Fundacji Pandora oraz Fundacji Arka, gdzie pracowałam z różnymi grupami wiekowymi i zajmowałam się szerokim zakresem problemów psychologicznych. Staż w Pabianickim Centrum Psychiatrycznym umożliwił mi pogłębienie wiedzy z zakresu diagnozy oraz pracy terapeutycznej w warunkach szpitalnych.
Przez wiele lat byłam aktywnie zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii, gdzie pełniłam funkcję koordynatorki sekcji arteterapii. W tej roli koncentrowałam się na zastosowaniu arteterapii w pracy psychologicznej, co pozwoliło mi na rozwijanie kreatywnych metod terapeutycznych.
W swojej pracy kładę duży nacisk na humanistyczne podejście do pacjenta, wierząc, że każdy człowiek ma w sobie potencjał do wzrostu i samorealizacji. Moim celem jest wspieranie pacjentów w trudnych chwilach oraz pomaganie im w odkrywaniu i realizacji ich wewnętrznych możliwości.